Palica ako archetypálny predmet a jej výroba ako súčasť prechodového rituálu
Asi každý z nás sa vo svojom živote stretol s palicou. Či už to bola vychádzková, turistická, lyžiarska, či starecká, vždy poskytovala svoju základnú funkciu. Bola oporou jej majiteľovi. Okrem tejto základnej funkcie však v sebe skrýva aj niekoľko zaujímavých, spoločensky dôležitých funkcií. Je predmetom rozprávok, v ktorých plní rolu niekoľkých archetypov a zároveň je súčasťou prechodového rituálu na ceste od chlapčeka k mládencovi.
Prečo prechodový rituál?
Chlapček v útlom detstve objavuje a skúma svet okolo seba. V útlom veku začína objavovať materiály a pracovať s nimi. Prvým a najprirodzenejším materiálom, ktorý stretáva je drevo. Zbiera palice, láme ich, oháňa sa nimi, zisťuje, ako sa správajú vo vode či v ohni. Neskôr zistí, že sa dá cielene opracovávať. Jeho prvým nástrojom sa stane nôž. Začína rezať, strúhať, ostriť a nakoniec vyrezávať vzory. Začína tvoriť. A vtedy príde ten moment. Ten moment, kedy sám zvládne nájsť, odrezať, opracovať a vyzdobiť svoju prvú palicu. S touto palicou potom vstupuje do spoločnosti.
Vstupuje do nového mytologického priestoru, na ulicu. Tu sa ňou prezentuje medzi cudzími ľuďmi. Od tohto momentu už nie je chlapčekom, stáva sa mládencom. Vytvoril sám svoje prvé dielo hodné obdivu spoločnosti. Prijíma chválu aj kritiku a učí sa ich uniesť. Výroba palice sa tak stáva jeho prechodovým rituálom. Rodina, najmä otec a starý otec, ho na tento moment pripravujú. Učia ho rozoznávať dreviny, spracovať ich, používať nástroje. Chlapček potom tieto vedomosti pretaví do svojej prvej, samostatne vyrobenej palice. Tento moment nastáva spontánne približne v siedmom roku života.
Aké archetypy v sebe palica skrýva?
Palica sa od tohto momentu stáva jeho spoločníkom a plní niekoľko archetypálnych rolí. V prvom rade je to archetyp pracovného nástroja. Porisko. V dobách pred priemyselnou revolúciou bolo porisko súčasťou takmer každého nástroja. Druhým je archetyp zbrane. Možno prvá zbraň, ktorú človek objavil bol odlomený konár. S menšími úpravami mu táto zbraň ostala do dnešných dní. Palica je tiež archetypom fyzického postoja, správneho držania tela. Ukazuje chlapcovi, že má chodiť vzpriamene, rovno ako palica. V kruhu života zosobňuje vertikálnu os, spojenie Matky Zeme a Nebeského Otca.
Putovanie a Axis Mundi
Naši predkovia po príchode na nové sídlisko vykopali jamu a postavili do nej kôl, totem. Tak vznikol ich nový stred sveta. Axis Mundi. Okolo nového stredu postavili sídlisko a v tomto strede vykonávali všetky dôležité rituály. Aj palica je stredom pútnikovho sveta. V jej okolí sa dejú všetky dôležité udalosti. Pomáha mu prekonať planiny, húštiny, mokriny, potoky, divoké bystriny, skalnaté hory aj zasnežené kopce. Podopiera ho, keď stojac nad roklinou hľadí do diaľky a rozjíma o svojom živote. Je mu oporou pri oddychu, sediac na kameni so zavretými očami a zrakom upreným do hlbín svojho vnútra. Na prvý pohľad kus dreva v sebe nesie mnoho príbehov. Od príbehu jej výrobcu až po príbehy našich otcov uložené hlboko v DNA. Pokiaľ sa pútnik vydá na púť, stáva sa palica v prenesenom význame jeho Axis Mundi, osou sveta. Kde ju postaví, tam je stred jeho Zeme.
Chceš sa vydať na cestu?
Nazrieť do svojho vnútra a odpovedať si na otázky, ktoré ti už dlho vŕtajú hlavou? Púť je ideálnym priestorom, ktorý ti pomôže nájsť odpovede na svoje otázky. Pridaj sa k nám na putovanie prírodou. Naučíš sa, ako si vyrobiť svoju palicu. Stráviš čas v prírode s partiou chlapov, ktorí dajú prednosť výzvam putovania pred pohodlím domova. Získaš priestor sám pre seba a možno v ňom nájdeš svoj vlastný stred. Svoju Axis Mundi, okolo ktorej sa točí tvoj život. Možno zistíš, že od tohto bodu sa odvíja Arianina niť. Niť osudu spájajúca všetky dôležité udalosti tvojho života.
zdroj titulného obrázku: www.i.pinimg.com