Ako sa do programu dostala výroba palice?
Dnes sa pokúsim opísať hlavného predstaviteľa nášho prvého dňa putovania. Tento deň strávime v tábore a bude venovaný výrobe palice. Dlhšie ma lákala myšlienka podeliť sa o znalosti súvisiace s palicou a jej výrobou. Keď prišiel Richard s nápadom vydať sa na púť, navrhol som zaradiť tam výrobu palice. Tak dostala svoje miesto v programe. Na prvý pohľad sa to zdá triviálne. Pokiaľ sa však na jej výrobu pozrieme s pomocou vedomostí našich predkov, zrazu sa nám vytvorí úplne iný obraz. Nasledujúcim príbehom sa pokúsim priblížiť skúsenosť, ktorú je možné len zažiť.
Pravidelný čitateľ mojich článkov vie, že v roku 2018 som strávil týždeň na mojom prvom tábore u Andreja Karimova. Dnes ti chcem, milý čitateľ, priblížiť ďalšiu časť tohto pobytu. Budem sa snažiť spomenúť si na detaily, ktoré som v danom momente ani nevnímal, a ktoré ku mne prišli až s odstupom času.
Dostali sme úlohu!
Súčasťou Andrejových táborov je aj táborisko v lese. Tam sa počas horúcich letných dní v tieni stromov na brehu miestneho potoka odohráva denný program. Toho dňa dostali všetci chlapi úlohu ísť do lesa a nájsť si svoju palicu. Padlo niekoľko odporúčaní ohľadne vhodného dreva, veľkosti a tvaru. S týmito inštrukciami sme sa pobrali s pánom Bohom, aby sme nešli sami.
Aké jednoduché…
Na začiatku sa mi zadanie zdalo jednoduché. Nájdem palicu, vyrežem ju, opracujem a vsjo. No nakoniec mi jej hľadanie a výroba zabrali takmer polovicu dňa. Každý krok vyžadoval svoj čas. Čo bolo ale pre mňa prekvapivé, vyžadoval aj svoj priestor. Nielen vonkajší, to je pri práci s materiálom samozrejmé. Tento výrobný proces vyžadoval môj vnútorný priestor. Každý krok mal svoju vážnosť. Akosi samovoľne som o každom premýšľal viac než inokedy. Vnímal som si aj okolitých chlapov a chlapcov, venujúcich sa výrobe svojej palice. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa polovica osadenstva tábora venovala rovnakej individuálnej činnosti. Každý svojím tempom.
Nakoniec sme to zvládli
Popoludní sa postupne začali po tábore pohybovať chlapi a chlapci s vlastnými palicami. S blížiacim sa večerom sa blížil aj moment, kedy mal každý chlap tú svoju. Vlastnoručne nájdenú, opracovanú a vyzdobenú palicu. V plnej kráse sa ukázala pravdivosť starého porekadla: „Ak robia dvaja to isté, nie je to to isté.“ Palice mali rôzne veľkosti, tvary a samozrejme ozdoby. No okrem toho mali jednu spoločnú špecifickú schopnosť.
Áno, tie palice mali špecifickú schopnosť
Viem, znie to nezvyčajne. A priznám sa, že je pre mňa ťažké to detailne opísať. Jednak ubehlo už takmer 5 rokov, druhak to bol pre mňa prvý kontakt s prechodovým rituálom. Nevedel som, že sa niečo také vôbec deje a preto som tomu ani nedával väčšiu pozornosť. Venoval som sa viac procesu, ako sledovaniu jeho vplyvu na mňa. Výsledok bol ale citeľný. Od momentu, kedy som ukončil jej výzdobu sa stala mojím sprievodcom na každom kroku. Cítil som radosť z výsledku a do určitej miery aj hrdosť sám na seba. Pre niekoho možno maličkosť, pre mňa zážitok na zvyšok života. Tú radosť si pamätám. Vryla sa mi pod kožu. Spolu s palicou prišla aj určitá forma spolupatričnosti. Zrazu sme boli všetci chlapi na jednej lodi. Cítil som, ako by nás od toho momentu spájalo nejaké neviditeľné puto. Skupina ľudí z euroázie sa stala komunitou. Stal som sa jedným z nich.
V jazyku epigenetiky som sa stal mládencom
Epigenetika je veda/filozofia pozerajúca sa na život človeka ako na príbeh hrdinu rozprávky. Sleduje jeho vývoj na ceste životom a pripodobňuje ho mýtickým postavám pôvodných rozprávok a bájí. V živote chlapa rozpoznáva štyri vývojové stupne. Chlapček, mládenec, muž a starec. Prechod medzi nimi sa odohráva prostredníctvom prechodového rituálu. Áno, tušíš správne vážený čitateľ, výroba palice je tým prvým prechodom, kedy sa z chlapčeka stáva mládenec. To bola špecifická schopnosť palice. Proces spracovania fyzickej hmoty vo svete vonkajšom podporoval proces formovania osobnosti vo svete vnútornom.
Nastala trvalá zmena
Pri všetkej vážnosti môžem povedať, že ma táto skúsenosť zmenila. Vôbec nevadí, že som v tom čase už dávno nebol chlapčekom, ani mládencom. Niečo, čo som v detstve neprežil sa uzavrelo a dosadlo na svoje miesto. Od toho dňa chodím do lesa s mojou palicou. Ten pocit, keď ju vezmem do dlane a vydám sa na cestu je neopísateľný. Prešla si už so mnou dva VisionQuesty, niekoľko zdravotných prechádzok ( tzv. Medicine Walk) a niekoľko túr. Stala sa mojím pomocníkom pri chôdzi v teréne a zároveň sprievodcom lesom na ceste do môjho vnútorného sveta. Avšak jej sila nespočíva len v tom. Vždy keď sa s ňou ocitnem v spoločnosti, stane sa na chvíľu jej stredobodom. Chtiac nechtiac, priťahuje pozornosť. Svojím vzhľadom budí v okoloidúcich záujem aj rešpekt.
Verím, že sa mi týmto opisom podarilo vytvoriť predstavu o hĺbke procesu, ktorý sa môže spájať s výrobou „obyčajnej“ palice. Ak si, milý čitateľ, ostal prekvapený, koľko sa toho skrýva za jednou palicou, tak vedz, že je toho oveľa viac. Ďalšie veci si povieme v nasledujúcom článku. Tam sa dozvieš, aké archetypy v sebe skrýva palica a taktiež trochu viac o prechode, ktorého je súčasťou.
Zdroj titulného obrázku: www.edutopia.org